volejte nám 00420602282999

zavřít (x)

Kamenná prodejna se nachází na Rašínové 10 v Brně.

Otevírací doba prodejny:
PO-PÁ 9-19 hod

SO 10-16 hod

Státní svátky a neděle ZAVŘENO

O nás

Jmenuji se Jakub Fiala a již více než 22 let se zabývám dovozem dřevo-materiálů z Indonésie, Jižní Ameriky a Afriky. Obchod se dřevem je náročný a vyžaduje neustálé hledání nových zdrojů a dodavatelů. Během svých cest za dřevem jsem často narazil na kávovníkové plantáže a tradiční zpracovatele kávy. Pojem tradiční představuje v mém podání domorodé obyvatele, jejich sběr a zpracování kávy pro vlastní potřebu.

Středisko Kopi Luwak

Středisko Kopi Luwak bylo založeno za účelem dovozu, pražení a prodeje nejvzácnější cibetkové kávy. Poptávka po dalších jedinečných a lahodných kávách nás přiměla rozšířit sortiment nabízených káv, a proto jsme vytvořili značku Unique brands/blends of coffee. Pod značkou UBC dovážíme, pražíme a prodáváme světově ceněné kávy. Naší snahou je nabízet zákazníkům ty nejlahodnější a nejvzácnější kávy, a to vždy čerstvě pražené. Ve snaze zajistit opravdu jedinečný požitek z každodenního šálku kávy jsme nabídku rozšířili o kvalitní přístroje na přípravu kávy, které nabízíme jak k okamžitému prodeji, tak i ke krátkodobému či dlouhodobému pronájmu. Krátkodobé pronájmy jsou určeny pro ty, co se nemohou rozhodnout jaký přístroj pro přípravu kávy zvolit, popř. pro firemní či rodinné akce. Dlouhodobý pronájem je vhodný pro pravidelné odběratele naší kávy, kteří hledají ideální a bezstarostné řešení pro zajištění každodenního, perfektního šálku kávy. V případě pravidelného odběru kávy nabízíme přístroje do bezplatného pronájmu.

Náš cíl: Spokojený zákazník, který vnímá každodenní šálek kávy nejen jako “životabudič”, ale také jako zdroj nevšedního zážitku, který vzbudí touhu zkoušet různé druhy káv z různých světadílů a plantáží.

O kávě

Káva je dřevina a patří mezi druhou nejprodávanější komoditu na světě (ihned po ropě) a proto jsem se rozhodl se o ni více zajímat. Mé první zkušenosti se sběrem a zpracováním kávy začaly netradičně u cibetkové kávy. Nejprve jsem sbíral vzorky zelené nepražené cibetkové kávy z různých plantáží po celé Indonésii: Sumatra, Java, Kalimantan, Bali, Sumbawa Besar a další. Na malé vzorkové pražírně jsem začal experimentovat se způsoby pražení. Později jsem začal nakupovat nepraženou kávu z dalších světově ceněných plantáží a vzorkovou pražírnu rozšířil o izraelskou pražírnu Coffee-Tech na 2 kg kávy. Dnes pražím na dvacetikilové pražičce od Golden Roasters. Čerstvě pražená káva by měla být zkonzumována do 4 měsíců od pražení. Mimo nejvzácnější cibetkové kávy dovážím a pražím kávy typu arabika z vybraných světově ceněných plantáží.

O cibetkové kávě Kopi Luwak

Indonésie je země tisíce ostrovů, přesně 17508 ostrovů o celkové rozloze 1 919 440 km2 (ČR 78 867 km2). Během svých cest jsem se setkal s mnoha domorodými obyvateli a vyslechl spoustu zajímavých historek a příběhů z historie i současnosti. Jedna z nich se týkala právě cibetkové kávy tedy Kopi Luwak. Většina vesnických obyvatel Indonésie se dodnes živí především zemědělstvím a jejich hlavním zdrojem potravy je tradičně rýže. Pěstování a zpracování kávy v Indonésii není příliš populární a mnoho z kávovníkových plantáží, vysazených za dob Holandské kolonizace, roste divoce bez zvláštní péče místních obyvatel. Tuto kávu zpravidla sklízejí stejně jako ostatní divoce rostoucí plodiny trháním plodů v dostupné výšce a sběrem popadaných zralých plodů. Tradiční příprava nápoje z kávových bobů je také poněkud odlišná a využívá mnohdy nepražené kávové boby. Pražení se však postupně rozšiřuje a káva upražená na pánvi už také není výjimkou. Traduje se, že první, kdo rozšířil informaci o možnosti použít kávové boby, které prošly trávicím ústrojím cibetky (Luwak), byla rodina Widjaya. Tuto historku však téměř nikdo z domorodých obyvatel Indonésie, se kterými jsem se setkal, nepotvrdil. Realitou však zůstává, že Indonésané běžně kávové boby sbírají a potvrzují, že ty „cibetkové“ obsahují zrna té nejlepší kvality, a to jak velikostí, tak chutí. Zde je však nutno upozornit, že nejlepší v rámci dané konkrétní plantáže. Pokud je plantáž příliš stará či zanedbaná pak i ta nejkvalitnější zrna mohou být relativně malá. Každopádně to, co dělá cibetkovou kávu jedinečnou, je především, proces fermentace, jímž káva projde a který způsobí, že chuť takové kávy je jemnější bez klasické trpkosti, která je známá u běžné kávy.
Z výše uvedeného je jasné, že pravou cibetkovou kávu v supermarketu v Indonésii opravdu nekoupíte. Ale pozor, indonéské markety se přizpůsobily poptávce a hojně nabízejí kávu Kopi Luwak, a to od různých renomovaných pražíren. Nikdy se však nejedná o 100 % kávových zrn posbíraných ve formě trusu na plantážích s divokými cibetkami. Zpravidla se jedná o směsi ze zrn káv Kopi Luwak (cca 3 %) a běžné kávy ze stejné plantáže z jaké pochází Kopi Luwak. Cibetková káva také ve většině případů nepochází od divokých cibetek, ale od cibetek držených v kleci a krmených nepřebranými kávovými boby.
V rámci svých „dřevařských cest“ navštěvuji několikrát ročně plantáže s cibetkami po celé Indonésii a vykupuji kávu pouze od místních sběračů. Množství je však opravdu omezené, a to nejen množstvím nasbírané kávy ale také úrodou a kvalitou plantáže. Jsou plantáže např. oblast Jawa Tengah, kde má káva, díky půdě, výraznou „dýňovou“ chuť těžko akceptovatelnou milovníky kávy. Dýňová chuť zůstává i po fermentaci. Proto je tato Kopi Luwak prakticky nepoužitelná pro komerční prodej. 

Kávu Kopi Luwak vám tedy přináším přímo z plantáží. Bez dalších prostředníků.

UNIQUE BRANDS/BLENDS OF COFFEE (UBC) Značka UBC (UNIQUE BRANDS/BLENDS OF COFFEE) je naše značka, pod kterou pro vás dovážíme, pražíme a prodáváme kávu, té nejvyšší jakosti a kvality. Momentálně pro vás pod touto značkou nabízíme čerstvou kávu z celého světa, kapsle pro Nespresso® plněné kvalitní a čerstvou kávou a odvápňovač pro Vaše kávovary.